window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-GPC15FV0JC'); gtag('config', 'UA-119968627-7');

Babanın Bebekle Bağ Kurmasının 5 Yolu

Baba|

Yeni bir bebek eve geldiğinde eve yeni bir neşe kaynağı geldi demektir ve bu saatten sonra, genellikle odak noktası anne ve yeni bebeğinin bağı olur. Anne ve bebeğinin arasındaki bağ bebek üzerinde bir çok fayda sağlayan, önemli bir konudur. Peki ya babalar?

Büyük Ebeveynlere

Anne, Baba|

Büyük ebeveynler olarak göreviniz, sadece yenidoğan torununuz ya da çocuklarınızın yaşamları için değil, ailedeki diğer çocuklar için de önemlidir. Bütün ilginin bebeğe gösterilmesinden dolayı kendini biraz ihmal edilmiş hisseden büyük çocuklara da yeteri kadar ilgi gösterdiğinizden emin olmalısınız.

Bağışlama

Anne, Baba|

Çocukluğunda fiziksel cezalandırmaya maruz kalmış pek çok ebeveyn iç güdüsel olarak kendi çocuklarında da bu yola başvurur. Fakat yaptığınız şeyin içgüdüsel olması doğru olduğu anlamına gelmez. Bu, sizi kendi davranışınızı haklı çıkarabileceğiniz bir kalıba sürükleyebilir.

Sakin Olmak

Anne, Baba|

Özellikle evde küçük bir çocuk varsa kimse devamlı sakin, rahat ve soğukkanlı davranamaz. Fakat ebeveynin sık sık asabi davranışlar sergilemesi hem kendisi hem de çocuk için zararlı olacağı için aşağıdaki basit stratejilere bir göz atmak sinirli davranışları en aza indirgemek için iyi bir fikir olabilir:

Çocuğunuzun Bilmesi Gereken Önemli Şeyler

Anne, Baba|

Okumak çok önemlidir. Günümüzün televizyon çağında yetişen çocukların bilmediği şeylerden biri de okumanın ne kadar eğlenceli olduğudur. Herkes üzerinde harfler kelimeler yazılı kartlarla çocuklara okumayı öğretebilir.

Alkışlamak… Fakat Ne Kadar?

Anne, Baba|

Çocukların övgüye ihtiyaçları vardır. Fakat ne kadar ve nasıl olması gerektiği konusundaki yorumlar değişkenlik gösterir. Bazı uzmanlar, çocuğunuzu mümkün olduğu kadar çok ve açıkça övün diye tavsiyede bulunurken diğerleri çocuğunuzun kendi yaptıklarını gerçekçi olarak değerlendirmede zorluklar yaşayan varsayımında bulunarak alkışı abartmamak gerektiği konusunda uyarırlar.

İlk Günlerde Bebekle Uyum Çabaları

Anne, Baba|

Bebeğimiz için dış dünya ne kadar yeni ve farklıysa, bizim için onunla yaşamak da o kadar karmaşıktır. Bebeğimizin, anne karnından başlayarak doğum sonrasındaki sürece kadar tüm dolaşım, solunum, beslenme ve sindirim sistemi değişir. Bu sırada anne de fizyolojik olarak değişmiştir. Lohusalık dönemi farklı duygusal, zihinsel ve hormonal özellikleri olan bir dönemdir.