Kendine İyi Bak

Anne|

Hamilelik ve lohusalık döneminde, cildinizde hormonal değişikliklerden kaynaklı bazı bozulmalar yaşamış olabilirsiniz.

Emziren Anneye Yardım Etmenin 6 Yolu

Anne|

Hayatınızdaki yeni annenin emzirme yolculuğuyla mücadelesini izlemek zor olabilir. Onun için en zor işi yapamasanız da, süreci biraz daha kolaylaştırmak için yapabileceğiniz şeyler var.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi

Anne|

Annelerin çoğu doğumdan sonra özellikle de emzirme döneminde saçlarının fazla döküldüğünden şikayet ederler ve kaygılanırlar. Kadınlardan doğumdan sonra saç dökülmesi tamamen doğal bir süreçtir.

Büyük Ebeveynlere

Anne, Baba|

Büyük ebeveynler olarak göreviniz, sadece yenidoğan torununuz ya da çocuklarınızın yaşamları için değil, ailedeki diğer çocuklar için de önemlidir. Bütün ilginin bebeğe gösterilmesinden dolayı kendini biraz ihmal edilmiş hisseden büyük çocuklara da yeteri kadar ilgi gösterdiğinizden emin olmalısınız.

Bağışlama

Anne, Baba|

Çocukluğunda fiziksel cezalandırmaya maruz kalmış pek çok ebeveyn iç güdüsel olarak kendi çocuklarında da bu yola başvurur. Fakat yaptığınız şeyin içgüdüsel olması doğru olduğu anlamına gelmez. Bu, sizi kendi davranışınızı haklı çıkarabileceğiniz bir kalıba sürükleyebilir.

Sakin Olmak

Anne, Baba|

Özellikle evde küçük bir çocuk varsa kimse devamlı sakin, rahat ve soğukkanlı davranamaz. Fakat ebeveynin sık sık asabi davranışlar sergilemesi hem kendisi hem de çocuk için zararlı olacağı için aşağıdaki basit stratejilere bir göz atmak sinirli davranışları en aza indirgemek için iyi bir fikir olabilir:

Perine Bakımı

Anne|

Yalnızca yırtık bulunan veya epizyotomi tamiri yapılan kadınlarda değil, vajinal yolla doğum yapmış her kadında üreme ve idrar yollarının enfeksiyondan korunması için perine bakımına özen gösterilmesi şarttır. Şu kurallara dikkat edilmesi önerilmektedir;