Yorgun Ebeveynler İçin Uykusuzlukla Başa Çıkma İpuçları

Hemen hemen herkes hayatın bir noktasında uykusuzluk çekiyor. Ama küçük bir bebeğiniz olduğunda durum o kadar kötü olabilir ki, kelimenin tam anlamıyla işkence gibi hissedebilirsiniz. Daha da kötüsü, yorgunluk başladıkça, çok endişeli olabilirsiniz. “Bebek tekrar uyanmadan önce uykuya dalmam gerekiyor!” cümlesi endişenizin bir örneği olabilir. Ama unutmamalısınız ki, bebeğinizin size çok ihtiyacı var ve siz sağlıklı kalmalısınız.
1- Odanızı Hazırlayın
Odanızın iyi havalandırma ile biraz serin olduğundan emin olun. Yatağa yattığınızda aklınıza bir sürü şey gelecektir. Yatağınızın yanında bir kalem ve kağıt bulundurun, böylece onları unutabileceğiniz için endişe etmek yerine not alabilirsiniz. Hepsinden önemlisi, unutmayın: ışık uykunun düşmanıdır! Yatmadan bir saat önce, ışıkları kısın ve bilgisayarınızı veya cep telefonu ekranınızı da karartın veya kapatın.
2- Vücudunuzu Hazırlayın
Programınız ne kadar yoğun olursa olsun, her gün biraz egzersiz yapın. En az 20 dakika hedefleyin. Hatta evinizin etrafında bir veya iki tur için dışarı çıkın. Beslenmenize dikkat edin. Ebeveynlik döneminde beslenme büyük bir önem taşır.
3- Zihninizi Hazırlayın
Kahkaha, dünyanın en iyi stres azaltıcılarından biridir. Bu yüzden, en sevdiğiniz komik filmleri izleyin, sizi kıkırdatan bir kitap okuyun veya harika bir mizah anlayışı olan bir arkadaşınızı arayın.
Uykusuzluk ile mücadele ederken, bir ebeveyn olarak uyku ilaçlarından kaçınmalısınız. Bunlar, bebeğinizin gece yarısı ihtiyaçlarına cevap veremeyecek kadar uyuşuk hale getirerek, size uykuyu teşvik edebilir.
Son olarak, akşamları kendiniz için düzenli bir “rüzgar” rutini oluşturun. Bebeğinize masaj yapın (ikinizi de rahatlatır), sessiz müzik dinleyin, televizyonu kapatın, kitap okuyun veya bir günlüğe içinizden geçenleri yazın.