Yenidoğan İhtiyaç Listesi

Hiç şüphesiz doğum yapacağınız tarih yaklaştıkça sizi saran heyecanla beraber bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılama telaşı da başlar. Tam olarak neler alınmalı, nerden başlanmalı, neler tercih edilmeli gibi birçok sorular başınızda döner durur. Her anne baba gibi bebeğinize en özelini ve en güzelini almak istersiniz. İşte tam da bu gibi durumlar için yeni anne ve babaların tüm sorularına hitap eden yenidoğan ihtiyaç listesini sizler için hazırladık. Unuttuğunuz ya da gözden kaçırdığınız ne varsa hepsi listemizde mevcut bulunmaktadır. Gelin hep beraber göz atalım!

• Öncelikle listemize temizlik malzemelerinden başlayalım. Şampuan, sabun, ıslak mendil gibi ürünler listenizde kesinlikle bulunmalıdır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken tek şey ürünlerin kimyasal madde içermemesi ve bebeğinizin cildine uygun olmasıdır. Çünkü bebekler, belli bir yaşa kadar oldukça hassas bir cilt yapısına sahip olurlar. Bu nedenle de tercih edeceğiniz ürünlere özen göstermeli ve kimyasal içerikler taşıyan ürünlerden uzak durmalısınız. Bir diğer olarak kulak çubuğu, tırnak makası, temizlemek için havlu ve bornozlar da yer almalıdır. Buna küvet, küvet filesi, alt değiştirmek için banyo aparatlarını da dahil edersek çok daha güzel olacaktır.

• Bir diğer olarak bebek bakımının olmazsa olmazları arasında pişik kremi, bebek pudrası ve losyonu yer almaktadır. Bu ürünler sayesinde bebeğinizin cildinde meydana gelebilecek pişik, kızarıklık gibi oldukça can yakıcı her türlü tahrişe karşı önlem alabilirsiniz. İlaveten belirtecek olursak bu ürünleri temin ederken kaliteli olan ve bilindik markalar tarafından üretilen malzemeler tercih edilmelidir.

• Bildiğiniz üzere bebek bezi, birincil ihtiyaçlar arasındadır. Bu konuda birçok markanın bezleri, sizlere oldukça fazla seçenek sunar. Burada önemli olan nokta ise bebeğinizin boyu ve kilosudur. Bu durumu baz alarak uygun olan bezi seçmeniz gerekmektedir. Bir diğer olarak alt açma bezi, ter bezi de listenizde yer alırsa iyi olur.

• Biberonlar da muhakkak alınması gereken malzemeler arasında bulunmaktadır. Özellikle cam biberonları tercih etmeniz bebeğiniz açısından daha sağlıklı olacaktır. Ek olarak bebeğinizin tutuşunu kolaylaştıran kolay kavrama biberonları, daha kullanışlıdır. Aynı zamanda biberon ısıtıcısı da size lazım olan temel ürünlerden biridir.

• Listemizde yer alan bir başka ihtiyaç ise bebek kıyafetleridir. Belirtmek gerekir ki giysi seçiminde kaliteli ürünler tercih edilmeli ve kimyasal madde içeren giysiler kullanılmamalıdır. Yeni doğan bebeğiniz için zıbın, tulum, pijama, önlük, atlet, yelek, patik, eldiven, battaniye, bebek montu ve ayakkabısı gerekli olan ürünlerdir. Bir hatırlatma olarak daha sağlıklı olması için seçtiğiniz kıyafetlerin %100 pamuk olmasına dikkat edebilirsiniz.

• Aynı zamanda bebeğinizin güvenle uyuması da son derece önemlidir. Uyku esnasında oluşabilecek sorunlara karşı bebeğinizin sesini duymak için bebek telsizini de listeye dahil edebilirsiniz. Böylece herhangi bir aksi durum karşısında müdahale etmeniz kolaylaşır. Bu sayede hem sizin içiniz rahat edecek hem de bebeğiniz güven içinde uyuyacaktır.

• Listemizin sonuna doğru yaklaşırken bebek puseti ve ana kucağını da unutmayalım. Bebeğinizi rahat bir şekilde taşımanız için gerekli olacaktır. Bir diğer olarak sadece bebeğinize özel eşyaları koyabileceğiniz bebek çantası da sizin için epey bir kolaylık sağlayacaktır. O yüzden bebek çantasını da listenize eklemeyi unutmayın!

Kübra Aktürk