Yeni Doğan Bebek Bezi Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Bebeğiniz sağlığı ve rahatlığı için bebek bezi seçimi çok önemlidir. Bu yüzden son derece hassas davranılmadır. Bugün sizlere yeni doğan bebek bezi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini aktaracağım.

1- Bebeğin Yaşı ve Kilosu

Bez seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken konuların en başında bebeğin yaşı ve kilosu gelmektedir. Vücut yapısının büyüklüğü ile bezin uyuşmazlığı başlıca sorunlardan biridir. Çünkü bez her ne kadar emici olursa olsun bebeğe uygun değilse aktif bir koruma sağlayamayacaktır. Bu yüzden bebeğinizin kilosuna ve yaşına uygun bez tercih etmelisiniz. Bebeğinize küçük gelen bez vücudunu sıkarak onu rahatsız edebiliyorken büyük gelen bez ise sızdırma yapacağından rahatsızlık verebilir. Bebek bezleri şu şekilde sınıflandırılmaktadır.

• 2 ila 5 kiloda olan yeni doğan bebek bezlerinin numarası 1’dir.
• 3 ila 6 kiloda olan bebeklerin mini bez numarası 2’dir.
• 4 ila 9 kiloda olan bebeklerin midi bez numarası 3’tür.
• 7 ila 18 kiloda olan bebeklerin maxi bez numarası 4’tür.
• 11 ila 25 kiloda olan bebeklerin bez numarası 5’tir.

Eğer bunları bilmiyor iseniz bez seçimi yaparken paketin üzerini okumanız size yardımcı olacaktır.

2- Emiş Gücü

Yeni doğan bebeğinize bez seçimi yaparken yüksek emiş güçlü bez tercih etmelisiniz. Bu sayede bebeğiniz rahat ederken pişik sorunu yaşamayacaktır.

3- Hava Alma Özelliği

Eğer seçtiğiniz bez emiş gücü bakımından yetersiz ise hava almayacaktır. Bu da ileride bebekte pişik sorunu yaratacaktır.

4- Bebeğin Cinsiyeti

Kimi yeni doğan bebek bezlerinde kız ve erkek bebekler için ayrım söz konusudur. Aslında bu durum fazlaca önem arz etmektedir. Çünkü bebeklerin biyolojik yapılarından kaynaklı olarak bezin ıslanacağı bölgeler farklılık göstermektedir. Bu ayrım bebek bezlerinde cinsiyete dayalı olarak farklı bölgelerde yüksek emicilik özelliği taşımaktadır.

5- Malzemenin Niteliği

Yeni doğan bebek bezi seçimi yaparken malzemenin niteliği çok önemlidir. Mutlaka sağlığa zararsız, dermatolojik testlerden geçmiş ve uzmanlar tarafından onaylanmış bez seçimi yapılmalıdır.

Simge Gezen