Regl Döneminde Cilde İyi Bakmanın Yolları

Selam! Bu yazıda sana hepimizin sorunu olan regl döneminde cilt bakımından bahsedeceğim. Aslında senin de bildiğin gibi regl dönemi her açıdan etkilediği gibi cildimizi de etkiliyor ve cildimiz her zamankinden daha hassas olabiliyor. Cildin buna bazı tepkiler verebilir. Bunlardan en yaygın olanı ciltte akne çıkması, gözenek artması ve  ciltte oluşan fazla yağlanmadır. Peki cildimizi bu dönemde daha sağlıklı ve canlı göstermek için neler yapmalıyız?

Öncelikle, herkesin cilt tipinin, cilt hassaslığının kişisel olduğunu ve yapacağın bakımda bunu göz önünde bulundurman gerektiğini söyleyerek başlayalım.

Aslında tüm hayatımızda önemli olan bol su tüketiminin regl döneminde de önemi büyük. Özellikle cildin için regl dönümde bol su tüketmeyi göz ardı etmemende fayda var. Çünkü östrojen hormonu cildimizin taze ve esnek kalmasında etkili ancak regl döneminde oldukça düşük seviyede. Reglin hemen öncesinde ise ciltte yağ ve sebum üretimi artar ve bu durum da sivilcelere davetiye çıkarır. Bunun nedeni ise gözenekler büyür, kolayca kirle dolar, sivilcelere dönüşür. Bu yüzden bu dönemde cildimize ekstra özen göstermemiz hem cildimiz hem de ruh halimiz için önem arz ediyor.

İşte senin için regl döneminde cildine iyi bakmanın birkaç yolu:

– Cilt temizliğine çok dikkat et. İçeriği sana uygun bir yüz temizleme jeli ile yüzünü fazla yağdan arındırabilirsin.

– Regl döneminde cilt hassasiyetin arttığı için güneşlenmek pek iyi bir fikir değil. Aynı şekilde ağır makyajlar ve fondöten uygulaması da cildin nefes almasını zorlaştırır, sivilce oluşumunu hızlandırır.

– Bu dönemde cildinde yağlanmaya ve bozulmaya sebep olacak besinlerden kaçınsan iyi olur. Mesela çekirdek, turşu, cips gibi tuzu yiyecekler; patates kızartması, hamburger gibi yağlı yiyecekler; alkol, kahve…

– Gözler ayrı bir bakım ister. Çünkü bu dönemde göz çevresindeki kırışıklıklar belirginleşebilir. Bu yüzden göz çevresinin nemli kalmasına dikkat et.

Şimdilik önerilerim bunlar. Sana en büyük tavsiyem bu dönemin geçici olduğunu düşünüp moral bozukluğuna yer vermemen. Unutma sen her halinle çok değerli ve özelsin.

Şevval Köseoğlu