Motivasyon Arttıracak Tavsiyeler

Motivasyon, en basit tabiriyle insanın harekete geçmesini sağlayan güdüdür. Tüm insanlar, bu güdü sayesinde hayatına şekil verir. Sabah uyanmak için bile bir nedeninin olması gerekir. Ancak hayatın olağan akışında birtakım zorluklar ve engeller karşına çıkabilir. Bu gibi durumlarda enerjinin yerle bir olması an meselesidir. Ancak bilmelisin ki yeniden motive olmak tamamıyla senin elinde. Nasıl mı? İşte senin için birkaç reçete sıraladık.

• Dengeli bir uyku. Uyumak, enerjini yenilemek ve zihnini toparlamak için en ideal eylemdir. Ancak her durumda olduğu gibi yerinde ve dozunda olmalı. Öyle ki fazla uyku, vücudunda ağırlığa neden olabilir ve günün geri kalanını olumsuz yönde etkiler. Aynı şekilde uykusuzluk ise halsizlik oluşturur. Bu nedenle de gün boyu yorgun hissedebilirsin. Bunu engellemek ve motivasyon oranını arttırmak için ise yapman gereken tek şey, seviyeli bir uyku uyumaktır. Yetişkin bir insan için 6-8 saatlik uyku, senin için yeterli olacaktır.

• İyi düşün iyi ol. Unutma ki evren, koca bir enerji yuvasıdır. Düşünceler ise o yuvanın kuşlarıdır. O sebeple iyi düşüncelerle dolu bir yuva, seni iyiliklerle karşılaştırır. O nedenle olumsuz düşüncelerden kurtul ve pozitif olmaya çalış.

• Telkin. Sahip olduğun iyi düşünceleri, kendinle de paylaşırsan son derece motive olduğunu keşfedeceksin. Hatta bunu bir ayna karşında sesli bir şekilde kendinle tekrar etmen motivasyonun üzerinde oldukça etkili olacaktır.

• Hedefin olsun. Büyük ya da küçük hiç fark etmez hedefi olan her insan, bir değil on adım öndedir. En basit tabiriyle uyanmak için bile bir amacının olması gerekir. Sahip olduğun hedefler, odaklanmana ve enerjini toplamana katkı sağlar. Aynı zamanda amacına ulaşman için sana hız kazandırır.

• Liste yap. Belirlediğin hedefleri liste haline getirmek işe yarayacaktır. Yapacağın yemeği, bitireceğin bir işi, izleyeceğin filmi ya da okuyacağın bir kitabı liste haline getirmek seni daha motive hale getirecektir. Gerçekleştirdiğin her aktivite sonrası listenin üstünü çizmeyi ve gülümsemeyi unutma.

• Bir hobi edin. İş, okul, aile, ev vb. durumlar hayatının büyük bir çoğunluğunu ele geçirmekte. Bazen bu sorunluluk alanlarının dışına çıkmak oldukça faydalı olacaktır. Mesela bir enstrüman çalmayı öğrenmek, yıllardır eline boya kalemi almamış olmana rağmen resim yapmaya başlamak ya da çikolata yapımına merak sarmak seni oldukça rahatlatacaktır.

• Müzik ruhun gıdasıdır. Boşuna söylenmemiş olsa gerek. O yüzden ruhunun açlığını gidermek için yapman gereken aktivitelerden biri de sana olumlu hisler uyandıran müzikler dinlemek. Özellikle enerji ve huzur katacak müzikler tercihin olsun.

• Hayatını renklendir. Bugün bilinen bir gerçek ise renklerin ruh halimiz üzerinde etkisidir. Özellikle iş hayatında, ofisinde ya da ders çalışma alanlarında kullandığın renklere dikkat etmelisin. Peki hangi renkler olmalı? Sıklıkla kullandığın bu alanların renkleri, daha açık ve iç açıcı tonlardan oluşan renklerle boyanmalı. Mavi, yeşil, turuncu ve kırmızı renkleri kullanmak odaklanmanı ve motive olmanı sağlayacaktır.

• Son olarak kendine karşı bonkör ol. Memnun etmek istediğimiz insanların sayısı o kadar çoktur ki o yüzden bazen kendimizi ihmal ederiz. Fakat kendine küçük bir tebessüm ya da ufak bir hediye bile sana iyi gelecektir.

Kübra Aktürk