Mide Şişkinliğine İyi Gelen Şeyler

Hemen hemen herkesin canını sıkan şeylerden biri mide şişkinliğidir. Çoğunlukla yemeği fazla abartmamız sonucu oluşur ve bazen ciddi bir sorun haline dönüşebilir. Mide şişkinliği hemen geçmeyen ve geçene kadar insana rahatsızlık veren bir durumdur. Bu yüzden hepimiz mide şişkinliğine ne iyi gelir diye merak ediyoruz. Bugün hepimizin merak ettiği soruya yanıt vereceğim.

Öncelikle mide şişkinliğinin hızlı ve çok yemek yemekten olduğunu unutmamalıyız. Bu yüzden ilk dikkat edeceğimiz şey yavaş ve az yemek yemektir. Daha sonra gazlı içecek tüketimine de dikkat edilmelidir. Yiyecekler olabildiğince çiğnenmeli ve küçük parçalara ayrılmalıdır. Aynı zamanda şekerli sakızlarda bağırsaklarda gaz oluşumu yapabildiğinden mide şişkinliğine sebep olabilmektedir. Bu yüzden bu tür şekerli yiyeceklere de dikkat edilmelidir. Bu çözümlerin yanı sıra bazı bitki çayları da mide şişkinliğine inanılmaz iyi gelmektedir. Öyleyse onlara bir göz atalım.

  • Papatya çayı

Papatya çayı genel olarak rahatlatan bir bitki çayı olarak bilinmektedir. Bu durum yalnızca sinirli olan birini yatıştırmak anlamına değil mide kasılmalarını geçirmek ve mide bozulmalarına iyi gelmek anlamını da taşımaktadır. Gün içerisinde 2-3 defa tüketebileceğiniz bu bitki çayını aktarlardan temin edebilirsiniz. Demlemiş olduğunuz papatya çayına isteğinize göre birkaç damla limon ekleyerek mide şişkinliğinizi geçirebilirsiniz.

  • Anason çayı

Sindirim sistemini rahatlatma görevini üstlenen anason çayı çok iyi bir gaz alıcı olarak bilinmektedir. Bu çayı anason yapraklarını 15 dakika kadar demleyerek yapabilirsiniz. Yalnız unutmayın ki anason çayı uyku getiren bir çaydır. Bu yüzden yatmadan önce tüketmeniz yararınıza olacaktır.

  • Limonlu su

Limonlu suyun mideye iyi geldiğini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Her sabah aç karnına içeceğiniz bir bardak limonlu su tüm mide sorunlarınıza iyi gelecek hatta eğer bağırsakta bir enfeksiyon varsa temizlenmesine yardımcı olacaktır. Limonlu su içmeyi alışkanlık haline getirirseniz ciddi bir mide sorunu yaşamazsınız.

  • Nane

Nanenin hem yaş halini hem de çay halini mide sorunlarınız için kullanabilirsiniz. Gaz çıkarımını kolaylaştırır, midedeki şişkinliği alır ve krampların oluşumunu engeller. Eğer yaş nane kullanacaksanız çiğneyerek, nane çayı kullanacaksanız günde 2-3 bardağı geçmeyecek şekilde demleyerek tüketebilirsiniz.

  • Rezene

Rezene güçlü bir idrar söktürücü olarak bilinmesine rağmen mide şişkinliğine de iyi gelen bir bitkidir. Sıcak su ile dolu bir bardağa atacağınız 1 tatlı kaşığı rezene tüm hazımsızlığınızı alacaktır.

  • Zencefil

Bağırsaklarda oluşan gazı almaya yarayan zencefili gün içerisinde 3 kere tüketebilirsiniz. Hazırlanışı ise çok basit. Bir bardağın içerisine bir miktar zencefil ve sıcak su ekliyoruz. Daha sonra 10 dakika kadar demlenmesini bekliyoruz. İsteğe bağlı olarak bir tatlı kaşığı bal ve birkaç damla limon ilave edebilirsiniz.

  • Lahana turşusu

Hazımsızlık, mide ve karın şişkinliği yaşamamak için sindirimi kolay, bağırsağımıza zararı olmayan sağlıklı yiyecekler tüketmeliyiz. Probiyotik değeri oldukça yüksek olan lahana turşusu ve suyu bağırsağımıza en iyi gelen besinlerdendir. Bu yüzden hem oluşabilecek gazı ve şişkinliği engelleyecek hem de vücut direncimizi yükseltecektir.

Simge Gezen