Kız ve Erkek Çocuklar Arasındaki Farklılıklar

Anne rahmine bir bebek düştüğünde, çevreden duyduğumuz ilk sorulardan birisidir “Kız mı erkek mi?” sorusu. Karakter yapısı, kişilik aslında bu sorunun cevabı ile şekillenmeye başlıyor. Ailenin bebek için tercihleri, öğretileri bile bu sorunun cevabıyla değişiklik gösterebiliyor. Hiç şüphe yok ki, doğdukları andan itibaren kız çocukları ile erkekler arasında gerek fiziksel gerekse ruhsal birçok farklılık var.

Yapılan araştırmalara göre, bebeklerin anne karnındaki gelişimi sırasında erkeklerde beynin sağ tarafı, kızlarda ise sol tarafı öncelikli olarak gelişiyor. Beynin sağ tarafının önce gelişimi sonucu erkekler fiziksel aktivitelerde başarılı olurken, sol tarafı öncelikli gelişen kızlar yazı yazma ve konuşmada başarılı oluyorlar.

Toplumun uzun yıllardır gelen alışkanlıklarıyla birlikte kız ve erkek bebeklerin yetiştirilme farklılıkları olduğu da bir gerçektir. Erkek çocukların kızlara oranla daha yaramaz oldukları gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalara göre, anneler erkeklerin daha yaramaz olduğuna baştan kendileri inandırdıkları için, onlara karşı daha toleranslı oluyorlar. Ebeveynler erkek çocuklarla daha çok bedensel güce dayalı, hareketli oyunlar oynadıkları için erkekler genellikle fiziksel aktivite gerektiren oyunları tercih ediyorlar. Bu durum da onların daha yaramaz olmalarına neden oluyor. Oysa kız çocukları daha çok hayal gücüne yönelik oyunları benimsiyorlar.

Uzmanlar, testosteron hormonunun farklılığından kaynaklı, erkeklerin kızlara göre çok daha çabuk hastalıklara yakalandığını söylüyor. Bebekliklerinden itibaren erkekler kızlara oranla fiziksel olarak daha çabuk incinebiliyor. Zaman geçtikçe de bu durum değişmiyor.

Fiziksel olarak bakıldığında, erkekler kızlara oranla daha ağır ve uzun oluyorlar. Bu da gelişimi etkileyen bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Erkekler daha kilolu olduğu için oturmayı daha yavaş gerçekleştiriyorlar ama onlara destek olan daha ağır bacakları sayesinde çok çabuk yürümeyi öğreniyorlar. Bu adımdan sonra gelişim süreci eşit seviyede devam ediyor.

Araştırmalar gösteriyor ki, yaşamların ilk haftalarında kız çocukları erkeklerden 2 misli fazla gülümserler. Yeni doğan kızlar, erkeklere oranla daha sosyal ve konuşmaya yatkın olurlar. Tabi ki bu farklılığın sebebi sizin kendi davranış biçiminizden kaynaklanıyor olabilir çünkü kız çocuklarla konuşmaya dayalı ve yumuşak bir ilişki kurulur. Ayrıca kızlar erkeklere göre çok daha çabuk ve uzun cümlelerle konuşmaya başlarlar. Erkekler ise genellikle geç konuşmaya başlarlar. Bu farklılığın sebebi muhtemelen kızların beyinlerin sol tarafının erken gelişimi ve özellikle babaların kız çocuklarıyla erkeklere göre 2 misli çok konuşmaları ile açıklanıyor.

Oyuncaklarla ilgili yapılan bir çalışmaya göre, kızlar erkeklere ait oyuncaklar ile rahatlıkla oynamayı kabullenirken, erkekler kızlara ait oyuncaklarla oynamayı kabul etmiyorlar. Uzmanlar, ebeveynlerin kızların erkeklere ait oyuncak ile oynamasına ses çıkarmazken, erkeklerin kızlara ait oyuncaklarla oynamasına tepki gösterdiklerinden bu durumun ortaya çıktığını açıklıyorlar.