Kız ve Erkek Çocuk Farkları

Kız ve erkek çocukları gerek biyolojik yapıları olsun gerekse karakteristik özellikleri olsun her yönden birbirlerinden farklılık gösterirler. Örneğin bebeklerin anne karnına düşmesi ile erkek çocuklarının beyninin ilk sağ kısmı gelişir. Bu nedenle fiziksel aktivitelere daha yatkın olurlar. Kız çocukları ise beyninin sol tarafının gelişmesi ile akademik ve dil ile ilgili konulara daha yatkın olurlar.

Bir diğer fark ise fiziksel olarak erkek çocuklarının kız çocuklarına göre daha iri yarı ve uzun boylu olduğu görülür. Hatta bu durum kız çocuklarının daha erken yürümeye başlamasına yol açar.

Başka bir fark olarak kız çocukları erkek çocuklarına göre daha erken konuşmaya başlarlar. Bu durumda kız çocuklarının dili iyi kullanabilmesi ile sosyal hayata kolay adapte olmasına ve uyum sağlamasına yarar. Erkek çocukları fiziksel aktiviteye dayalı yorucu oyunları tercih ederken kız çocukları daha çok evcilik oyunları gibi rahat oyunları tercih ederler. Erkek çocukları empati konusunda fiziksel güce dayalı yardımı tercih ederken kız çocukları ise manevi yardımı tercih ederler.

Cinsiyet farklılığına dayalı olarak renk ayrımı da söz konusudur. Kız çocukları pembe tonlarını tercih ederken erkek çocukları mavi ve koyu tonları tercih ederler.

Çocukların ergenliğe girmesi ile vücut yapılarında da değişiklikler meydana gelir. Erkek çocuklarında kız çocuklarına göre hızlı boy artışı daha yavaş gözlemlenir. Erkeklerde boy artışı geç başlar ve geç biter. Kızların ise boy artışı erken başlayarak 20’li yaşlarında sonlanır. Gelişme ve olgunluk bakımından kız çocuklarının erkek çocuklarına göre 2 ila 3 yıl daha ilerde olduğu görülür. Böylelikle çocuklarınıza cinsiyetine göre davranış göstermeniz gerekir. Aksi takdirde çocuk cinsel kimliğini öğrenmede ve oluşturmada sorun yaşar.

Simge Gezen