Evde Kolayca Yapabileceğimiz Dekorasyon Önerileri

1- Cam Kavanozdan Aksesuar Yapımı
Gerekli Malzemeler
– Sprey Boya (Dilediğiniz renk)
– Cam Kavanoz
– Karton Kutu (Boya yaparken kullanılacak)
– Karıştırma Kabı
– Sim
– Şeritler
– Silikon
– Şırınga veya kürdan (Desen için)
– Akrilik boya
– 1 yemek kaşığı tutkal
– 1 yemek kaşığı nişasta

İşe ilk olarak karton kutunun üzerine koyduğumuz cam kavanozumuzu boyamakla başlıyoruz. Bunu rengini sizin belirlediğiniz sprey boyayı iyice salladıktan sonra kavanoza 30 cm uzaklıkta ince bir kat olacak şekilde sıkarak yapıyoruz. Aynı şekilde kapağı da boyayarak kurumaya bırakıyoruz. Daha sonra kavanozun üzerine desen yapmak için karışım hazırlıyoruz. Karıştırma kabının içerisine nişasta, tutkal ve akrilik boyayı ekleyerek akışkan bir karışım elde ediyoruz. Elde ettiğimiz bu karışımı şırınga içerisine dolduruyoruz. Desen verirken şırınga yerine kürdan da kullanabilirsiniz. Fakat şırıngayla daha kolay ve eşit desenler elde ediliyor. Kuruyan kavanozun üzerine istediğiniz deseni çizebilirsiniz. Ben sık ve gelişigüzel noktalar yapmayı tercih ettim. Desenlerin tam olarak kuruması için mutlaka bir gece bekletin. Ertesi gün ikinci kat sprey boya uygulaması yapın. Kurumasını beklemeden isteğinize göre sim uygulaması yapın. Aynı işlemi kapak içinde uygulayın. İnternetten kolayca bulabileceğiniz desenli veya taşlı şeritleri ise kapak görüntüsünü ortadan kaldırmak için silikon yardımıyla uygun bölgeye yapıştırın. Ve artık istediğiniz yerde kullanabileceğiniz aksesuarınız var. Umarım beğenirsiniz.

2- Bulut Lamba
Gerekli Malzemeler
– Pet şişe
– İp
– Elyaf
– Silikon
– Şerit Led

Son zamanların popüler lambasını biz evde yapıyoruz. Nasıl mı? İlk olarak pet şişenin ortasına iki delik açıyoruz. Açtığımız deliklerden ipimizi geçiriyoruz. Bu işlemi lambamızı tavana asmak için yapıyoruz. Daha sonra silikonla şişenin üzerine elyafımızı yapıştırıyoruz. Son olarak renkli bir görüntü elde etmek için şerit ledi şişenin içerisine yerleştiriyoruz. Ve bulut lambamız hazır. Umarım beğenirsiniz.

3- Çöp Şişten Raf
Gerekli Malzemeler
– Çöp şiş (6 tane 6 cm, 6 tane 10 cm)
– Bir kâğıt üzerinde altıgen şeklinde çizilmiş şablon
– Silikon
– Akrilik Boya (İstediğiniz renk)
– 10 cm x 6 cm Karton (Boyanmış)

Çizdiğimiz altıgen şablonu üzerine 10 cm olacak şekilde kestiğimiz çöp şişleri yerleştirip uç kısımlarından yapıştırıyoruz. Bu işlemi iki kere yaparak iki tane altıgen elde ediyoruz. Daha sonra 6 cm olacak şekilde kestiğimiz çöp şişleri iki altıgen arasına dik bir şekilde köprü görevi kurması adına uçlarından silikon yardımıyla yapıştırıyoruz. Boyamızla ortaya çıkan şeklimizi boyuyoruz. Ve son olarak üç boyutlu elde ettiğimiz altıgenimizin alt kısmı için boyanmış veya kaplanmış kartonumuzu yapıştırıyoruz. Sonuç olarak rafımız hazır oluyor. Dilerseniz siz farklı boyutlarda yapabilirsiniz. Umarım beğenirsiniz.

Simge Gezen