Çay ve Kahve Lekelerine Son!

Lekeler, herkesin hayatının bir köşesinde karşısına çıkan, zaman zaman çıkmaya devam eden ve rahat bir şekilde ayırt edilebilen renk değişiklikleridir. Öyle ki bazen terlediğimizde bazen de yere düştüğümüz için oluşan lekeler görmekteyiz. Aslında leke oluşumu için sayabileceğimiz bin bir türlü neden vardır. Örnek vermemiz gerekirse bunları diş fırçalarken, makyaj yaparken, yemek yerken olarak sayabiliriz. Peki ya bu lekelere nasıl çözümler üretmeliyiz? Çoğu zaman başvurduğumuz ilk yol çamaşır makinesidir. Ancak öyle lekeler vardır ki siz ne kadar yıkarsanız yıkayın inatla geçmez. Bende bugün sizlere o lekelerle başa çıkmanız için birkaç çözüm yolu sunacağım. Eminim önereceğim yöntemler sizi hayli şaşırtacak. O halde yazıya geçelim.

1- Süt
Özellikle mürekkep ve çikolata lekelerinde etkili olan bu yöntemi içmek için değil temizlemek için kullanıyoruz. Üzerinde leke oluşan giysinizi süt dolu bir kabın içerisine yerleştirip 1 gece bekletiyorsunuz. Ertesi gün çamaşır makinesinde normal bir şekilde yıkıyorsunuz. Çıkarttığınızda lekelerin silindiğini göreceksiniz… Şunu da belirtmek isterim ki sadece leke olan kısmını sütün içerisinde bekletmek bütün kıyafeti kaplayacak sütün içerisinde bekletmekten daha tasarruflu olacaktır. E ne demişler devir tasarruf devri.

2- Su Buharı
Bu yöntemi de deri eşyalarımızda oluşan su lekelerini geçirmek için kullanıyoruz. Yalnız bunu yaparken su buharını deriye çok yakın tutmaktan çekinin. En az 20-25 cm uzaktan tutarak temizleme işlemini gerçekleştirin. Uygulama sonrasında iyice kurumasını bekleyin ve bir daha leke olmaması adına deriyi cilalamayı unutmayın.

3- Beyaz Sirke
Beyaz sirke herkesin hayatında en az bir kere duyduğu hatta kullandığı bir üründür. Öyledir ki temizlikte ve sağlıklı yaşamda ilk akla gelenler arasındadır. Bunların yanı sıra kıyafetleriniz leke olduğunda da kullanabileceğiniz çok yönlü bir üründür. Peki ya nasıl? Lekeli giysimizin üzerine oda sıcaklığında bulunan 1 bardak suyun içerisine eklediğimiz 1 yemek kaşığı sirkeyi döküp yarım saat kadar bekliyoruz. Daha sonra çamaşır makinesinde yıkıyoruz ve leke geçmiş oluyor. Buradaki püf nokta ise suyun oda sıcaklığında olması çünkü leke geçirmek için sıcak su kullanmak yanlış bir davranıştır. Sıcak su, lekenin giysiye iyice nüfus etmesine sebep olabilir. Bu yüzden leke çıkarma işlemlerinin hepsinde sıcak su kullanımına dikkat edelim.

4- Tuz
Bilindiği üzere tuz hem yemeklerde hem de temizlikte çokça kullanılan bir üründür. Aynı zamanda leke çıkarmakta da oldukça başarılı bir malzemedir kendisi. Özellikle yağ ve benzeri ürünlerin leke çıkarımında ve dağılımında kullanılmaktadır. Yağ lekesi için olay anında tuz dökmek lekenin dağılmasını önleyecektir. Aynı şekilde kan ve ter lekeleri için de kullanılan bir yöntemdir. İçerisinde bolca tuz bulunan soğuk suyun içerisine koyduğunuz giysiyi en az 2 saat beklettikten sonra çamaşır makinesinde yıkamak lekenin giderilmesinde etkili olacaktır.

5- Yapay Tatlandırıcı
Sağlığa zararlı olduğu tartışması devam eden yapay tatlandırıcıyı biz leke çıkarma işleminde kullanalım. Özellikle yağ lekesi üzerinde toz halde bulunan yapay tatlandırıcı lekenin kıyafete iyice işlemesine engel olmaktadır. Anında dökmek ve hafif çitileyip makineye atmak en doğru yoldur. Çünkü deterjan ve yapay tatlandırıcı birleştiğinde tam bir ‘leke savar’ konumuna gelecektir.

6- Soda
Sodanın en başarılı olduğu yer mideden sonra şüphesiz çay ve kahve lekesidir. Eğer bir gün denerseniz ya da denemek zorunda kalırsanız siz de bu düşünceme katılacaksınız. Lekeli bölgenin üzerine bol miktarda soda döktükten sonra bir müddet bekleyin. Daha sonra hafif nemli ve temiz bir bez üzerine de soda döküp lekeli bölgeyi çitileyin. Siz daha bu işlemi yaparken lekenin silindiğini göreceksiniz. Üzerine bir de makinede yıkarsanız tertemiz olacaktır.

7- Hindistan cevizi yağı ve karbonat
İlk olarak bu yöntemi kıyafetlerin üzerinde denememeniz tavsiye edilir. Çünkü Hindistan cevizi yağı oluşan lekeyi kurtarırken yağ lekesi bırakabilir. Bu yüzden bu yöntemi daha çok mobilya ve mutfak eşyaları üzerinde denemeniz tavsiye edilir. Ancak illa kıyafet üzerinde de kullanmak istiyorum derseniz tedbiri elden bırakmamanız gerekir. 1 ölçek Hindistan cevizi yağı ve 1 ölçek karbonatı iyice karıştırıp lekeli bölgede en fazla 3 dakika beklettikten sonra iyice temizleyin. Bu sayede lekenin geçtiğini göreceksiniz.

8- Mısır Nişastası
Genellikle hassas kumaşlarda oluşan lekelere yönelik olan mısır nişastası yöntemi şu şekildedir. Leke üzerine bolca nişasta dökülür ve 20-25 dakika kadar bekletilir. Ardından temiz bir bez veya diş fırçası yardımıyla nişastanın kıyafete iyice nüfus etmesi sağlanır. Son olarak üzerinden nişastası temizlenmiş kıyafet kendi programına uygun olarak çamaşır makinesine atılır. Çıktığında ise lekeden eser kalmadığını göreceksiniz.

Simge Gezen