Bebeklerde Büyüme Atakları

Bebeklerde “Büyüme atakları” olarak adlandırılan dönemler aslında gelişim süreçlerindeki ivmelenmelerdir diyebiliriz. Aileler için zorlu süreçlerdir ama hem geçici hem de sakin kalınması gereken dönemlerdir. Çoğu zaman bu dönemlere anlam verilemez ve her şey yolunda giderken bir anda beslenme ve uyku düzenlerinde bozulmalar, değişiklikler ile kendini gösterir.

Özellikle beslenme ve uyku düzenleri ile ilgili değişiklikler gözlemleriz. Bazen beslenmeye karşı çok isteksiz olurken bazen de farklı bir şekilde iştahlı olabilirler. Tam işte uyku düzeni oturuyor derken bir anda uykuya geçişler zorlaşmaya ve sık uyanmaya başlayabilirler. Her anne bu durumu kendi yaşadığını düşünür ama inanın ki hemen hemen her anne bu durumu yaşamaktadır.

Bebekler iki yaşına kadar yaklaşık 6-8 arası değişen atak haftaları yaşarlar. Aileler için zor olsa da aslında bebeklerin tüm gelişim alanlarında hızlanmaların yaşandığı dönemlerdir. Genellikle 1 hafta kadar sürebilen dönemler yaşayabilirler.

Atak dönemlerinde:

  • Açık havada (park, bahçe vb.) zaman geçirme sıklığını arttırın
  • Çok yorgun hissettiğinizde bebeğinize yansımaması açısından aile bireylerinden mutlaka destek alıp kendinize vakit ayırın
  • İlişki temelli oyunları arttırmaya çalışın ve oyunlara coşkunuz yansıtın
  • Her zaman ten temasına ağırlık verin ve hep güvende hissetmesini sağlayın, her koşulda onun yanında olduğunuz hissettirin
  • Bebeğinizden gelen sinyalleri doğru yorumlamaya çalışın, her zaman beslenmek ve uyumak istemeyebilir çünkü

Dr. Hakan Balta