Bebek Odası Hazırlamak

Bebek odası denince büyük bir heyecan alıp götürüyor anneleri. Sonrasında hemen bir sürü soru beliriyor akıllarında. Aydınlatma nasıl olmalı, güvenlik için neler yapılmalı, acaba halılar nasıl seçilmeli?

Bebeklerin gelişimi, sağlıklı bir uyku alması ve güvenliği için bebek odası hazırlarken dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. Bu yazımız işte bu noktada size yardımcı olacak. Hazırsanız başlayalım!

1- Her koşulda en önemli nokta: Bebeklerin güvenliği

Bebek odalarında bebek güvenliğini sağlamak önceliğe alınmalıdır. Özellikle bebeğin yürümeye başladığı andan itibaren bu konuyu kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Güvenlik ile ilgili bebek odası dekorasyonunda dikkat etmeniz gerekenler şöyle;

 • Bebeğinin düşmemesi için, bebek beşiği parmaklıkları muhakkak bebeğin boyundan uzun olmalıdır.
 • Eğer parmaklıklar yoksa bebek yatak bariyeri kullanabilirsiniz.
 • Bebek odasında bulunan prizleri muhakkak koruyucu kapaklar ile kapatmalısınız.
 • Oda içerisinde dışarı açılan kapı ve pencereler varsa muhakkak bebek kilidi takılmalıdır. Eğer çekmeceli mobilyalar varsa, bebek çekmece kilidi kullanılması da faydalı olacaktır.
 • Bebeğin elinin takılmaması, yatak içerisinde bunalmaması için bebek yatağı içerisine kalın yorganlar, oyuncaklar ve delikli, girintili çıkıntılı yapısı olan örtüler koyulmamalıdır.
 • Özellikle bebekler yürümeye başladıklarında, mobilyaların sivri köşelerine bebek köşe koruyucu ürünleriyle bariyer sağlamak güvenlik için önemli bir noktadır.

2- Peki bebek odasında renkler nasıl seçilmelidir?

Her odada olduğu gibi bebek odası dekorasyonu konusunda da renk seçimi önemli bir yere sahiptir. Renkler, insan üzerinde psikolojik etkiler yaratır ve kişinin hislerini değiştirir. Bunu göz önünde bulundurarak renk seçimi yapılması gerekir.

 • Bebek odası düşünüldüğünde genellikle pastel renkler söz konusu oluyor. Açık mavi, yeşil ve bej gibi renkler doğadan renkler olduğu için rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca odayı olduğundan daha büyük gösterir.
 • Çok koyu renkler bebeğin rahatlamasına engel olabilir. Eğer bebek odası içerisinde koyu renkler kullanmak istiyorsanız, muhakkak bir pastel renk ile yumuşatmalısınız. Ayrıca koyu renkler kullanıldığı mekanı daha küçük gösterir.
 • Odanın her köşesinde aynı rengi kullanmamaya dikkat edebilirsiniz.
 • Hiç renk kullanmadan beyaz bir oda yapmak isterseniz de oda fazla aydınlık olacaktır. Bu da bebeğinin uykuya dalmasını zorlaştıracaktır.

3- Bebek odasının önemli adımı: Aydınlatma

Bebek odasında kullanılan ışığın rengi, kalitesi ve konumu aslında çok önemlidir.

 • Seçtiğiniz ürün, bebek odasını eşit derecede aydınlatmalıdır. Bu yüzden aydınlatma ürünleri ya odanın merkezinde olmalı ya da birkaç ürün odanın içerisinde farklı köşelerde yer almalıdır.
 • Yüksek güçte ışık, bebeğin gözlerine zarar verebilir. Bu yüzden seçtiğiniz aydınlatma ürünü yüksek ışık saçmamalıdır.
 • Çok beyaz veya çok sarı renkte ampulleri tercih etmemelisiniz. Bu iki rengin ortası olan led ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Bebeğinizin karanlıkta uyumasını sağlamanız gerekir. Odanın uzak bir köşesinde, çok hafif aydınlatmalı bir gece lambası kullanabilirsiniz. Unutmamalısınız ki, gece ve karanlıkta salgılanan melanin hormonunu engellememeniz gerekiyor. Bunun için odayı mümkün olduğunca karanlık tutmalısınız.

4- Bebek odasında halı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Özellikle bebeklerin emeklemeye başlaması ile birlikte halı seçimi çok önemli olacaktır.

 • Halılar yerde oldukları için ev içerisinde biriken tozu ve kiri ilk olarak kapan ev eşyalarından birisidir. Bebeğiniz emeklemeye başlayınca sürekli yerde olacak. Bu nedenle, hele de alerjik bir bebekse muhakkak antibakteriyel halı çeşitlerinden seçim yapmalısınız.
 • Eğitici özellikte halılar, hem dekorasyona farklılık katar hem de bebeklerin gelişimine katkıda bulunur. Özellikle son günlerin en popüler bebek odası halı modellerinden olan oyun halılarını tercih edebilirsiniz.

5- Bebek odası perdesi: Hem dekor hem de sağlık için önemli

Perdeler bir odanın tamamlayıcı unsurlarındandır. Bebek odası perdesi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli özellik; gündüzleri oda içerisine ışık alacak, geceleri ise yeterli karanlığı sağlayacak doğrultuda olmasıdır. Bunun için ince bir tül ve fon perdeler tercih edebilirsiniz.

6- Bebek odası mobilya seçiminde dikkat etmen gerekenler

 • Bebek odası dolabı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, odanın büyük bölümünü kaplamamasıdır. Dolabı muhakkak odanın büyüklüğüne göre seçmelisiniz. Eğer küçük bir dolap seçerseniz, bazalı ve çekmeceli beşikleri tercih ederek ekstra depolama alanı yaratabilirsiniz.
 • Bebek beşiği seçiminde işlevselliğe önem vermelisiniz. Bebeğinin ilerleyen yaşlarında kullanabileceği büyüyen beşik gibi beşik modelleri bütçeye de katkıda bulunacaktır.