10 Maddede Doğumdan Sonra Yaşam

Doğum yapmak her halükârda annenin kendini daha önceden bu sürece hazırlamış olması demektir. Ancak anneleri korkutan şey bu sürecin sonrasıdır. Yeni bir sürece alışmak ve eski hayatına nasıl ve ne zaman döneceği anne için biraz göz korkutucudur. Özellikle doğumunu sezaryen olarak gerçekleştiren anneler için bu süreç daha da zordur. Biz de bugün bu sürece en kolay nasıl adapte olunur onlara bakalım.

1- Duş Almak

Yeni doğum yaptıysanız en temel ihtiyaçlarınızdan biri olan duş almak bile sizi epey zorlayacaktır. Bir yandan doğum ağrıları bir yandan sürekli anneye ihtiyaç duyan ve ağlayan bebek derken kendi kişisel bakımınıza bile zaman bulamayacaksınız. Üzülmeyin zaten doğumdan hemen sonra banyo yapmak sakıncalı diyorlar. Şartlar normale döndüğünde ve doğum yaralarınız geçtiğinde yani yaklaşık bir hafta gibi bir süre sonunda rahatlıkla duş alabilirsiniz. Hem bu zaman diliminde bebeğinizin size ihtiyacının az olduğu zamanı kestirebilir ve rahatça hareket edebilirsiniz. Bir de aklınızda bulunsun doktorlar alacağınız ilk duşun ayakta alınması gerektiğini söyler. Unutmayın duş almak kan akışını hızlandırdığı gibi süt artışına da yardımcı olmaktadır.

2- Market

Bir annenin günlük aktivitelerini yerine getirmesi psikolojik olarak onu doğum sonrası yaşama daha kolay adapte eder. Her kadının en sevdiği şeylerden biri alışveriştir. Hem kendi için hem de ev için alışveriş yapmak her zaman kadınları rahatlatmaktadır. Ancak bu süreçte öncelikle market alışverişine evinize en yakın olanla başlayın. Göreceksiniz ki bu durum sizi inanılmaz rahatlatacak.

3- Kahve

Doğumdan 1 ay sonra gibi bir zamanda ilk kahve kaçamağınızı yapabilirsiniz. Gün içerisinde 2-3 litre su içerek ve kahvenizi kafeinsiz bol sütlü tercih ederek anne sütüne zarar gelmesini engelleyebilirsiniz. Hatta bu aktiviteyi dışarıda arkadaşlarınızla birlikte yaparsanız kendinizi daha çok rahatlamış hissedersiniz.

4- Sinema

Hamileliğin son ayında ve doğum sonrası ilk aylarda anneler artık kendilerini dışarı hayatından tamamen soyutlamaya başlar. Aslına bakarsanız onlara da hak vermek gerekir. Çünkü yoğun bir dönemden geçmekle beraber çocuğun ihtiyaç duyduğu ilgiyi, sevgiyi ve bakımı vermeye çalışır. Ancak bu durum ilerleyen zamanlarda anneyi depresyona sokar. Bu yüzden bebeğin biraz büyümesiyle ve aile bireylerinin yardımıyla annenin sinema, tiyatro gibi aktivitelere dönmesi gerekir. Bu sayede anne zihinsel olarak dinlenmiş ve bebeği ile daha sağlıklı zaman geçirmiş olur.

5- Akşam Yemeği

Annenin doğum sonrası tüm ilgisi bebekte olduğundan eşiyle pek fazla zaman geçiremez. Eşinin desteğine en çok bu zamanda ihtiyacı olan anneler gereken desteği gördüğünde doğum sonrası sürece daha kolay adapte olur. Bu yüzden eşler arası iletişimi arttırmak adına eşinizle çıkacağınız bir akşam yemeği size, psikolojinize ve ilişkinize çok iyi gelecektir.

6- Tatil

Doğum sonrasında uzmanların üzerinde durduğu en önemli konulardan biri annenin psikolojisidir. Sosyal çevreden ve çeşitli aktivitelerden uzaklaşmak anne psikolojisini en derinden etkileyen nedenlerdir. İşte bu yüzden bebeğin yaşına girmesiyle birlikte ailenizle yapacağınız kısa bir tatil hem bebeğe hem de size çok iyi gelecektir.

7- Cinsel hayat

Doğum sonrası ilk 1 ay boyunca kanama olacağından doğumdan 40 gün sonra cinsel hayata geri dönülebilir. Rahim içinin iyileşmemesinden kaynaklı olarak bu zaman diliminden önce ilişkiye girilmemesi önerilir.

8- Meme Ucu Temizliği

Annenin bebeğini emzirdiği dönemde temizliğe çok dikkat etmesi gerekir. Emzirmeye başlamadan önce anne sütüyle birlikte meme ucunu ıslatmalıdır. Meme ucu çatlaklarını önlemek amacıyla içinde kimyasal bulunmayan sadece lanolin yağı bulunan bir krem kullanmalıdır. Bu kremi emzirmeden önce silmesine gerek yoktur. Çünkü bebeğin emmesinde sakınca bulunmayan bir kremdir.

9- Düzenli Takip

Doğuran her annenin lohusa dönemi geçtikten sonra mutlaka doktora gidip muayene olması gerekir. Anne bu dönemde gerekli testlerden geçmeli ve korunma yollarını öğrenmelidir. Eğer doktor muayene sonrasında bir problem görmedi ise anneye belirli aralıklarda gelmesini söyler.

10- Egzersiz

Doğumdan sonra kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlarda hafif egzersizler yapmak hamilelikte gerilmiş olan karın kaslarını güçlendirir. Aldığınız fazla kiloları vermenize yardımcı olur ve kendinizi görmek istediğiniz bedene ulaştırır. Aynı zamanda psikolojinizi iyileştirmeye yardımcı olur.

Simge Gezen