Bebek Biberonu Seçimi

Söz konusu bebekler ve biberonlar olduğunda, bazen işler karışık olabiliyor. Bebekler bazı biberonları reddedebilir. Bunun bir çok sebebi olabilir. Biberon seçimi için kullanılan malzemeden, ağızlığına kadar her detayı incelemeniz gerekir.

Biberon Şişenin Malzemeleri

  • Plastik: hafif oldukları için anneler en çok plastik biberonları seçerler. Kırılmaz ve fiyatının uygun olması da cazibesini arttırır. Fakat, sağlık açısından güvenli olup olmadığı ebeveynleri endişelendirebilir. Bebeğinizin sağlığı için FDA, BPA içermeyen plastikleri tercih etmelisiniz. Plastik biberonlarda dikkat etmeniz gereken bir diğer şey düzenli olarak değiştirmektir. Aynı biberonu uzun süre kullanmamalısınız.
  • Cam: Cam biberonlar hem ağır hem de kolaylıkla kırılabilir olabilirler. Bunun önüne geçmek için çeşitli slikon kılıflar kullanılabilir. Plastiğe göre daha uzun ömürlü olurlar. Aslında bebekler için en sağlıklı seçenek olarak görülebilir. Temizleme açısından da güvenilirdir.
  • Silikon: Bu biberonlar hafif ve kırılma ihtimali düşük biberonlardır. Plastik ve cam biberonlara göre daha pahalıdır. Silikon biberonların bükülme özellikleri vardır. Bu özelliği sayesinde tutuşu kolaylaştırır. Bu biberonları alırken BPA (Bisfenol) içermeyen silikonları tercih etmelisiniz. Silikon biberonlar, genellikle eczanelerde satılır.

Bebeğiniz için biberon alırken mutlaka doktorunuzdan tavsiye almalısınız. Unutmayın ki, her bebek her biberona aynı tepkiyi vermez, deneyerek doğruyu bulacaksınızdır.

Biberon Boyutu ve Şekli Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin yaşına göre biberonların boyutları da değişecektir. Yeni doğan bebekler için 90-150 ml, 3-6 ay aralığındaki bebekler için 240-260 ml, 6 aydan büyük bebekler için 320-340 ml biberonlar tercih edilebilir.

Yuvarlak, köşeli ve üçgen olmak üzere çok çeşitli şekillerde biberonlar vardır. Temizlik ve rahatlık açısından yuvarlak biberonlar daha kullanışlıdır. Köşeli biberonlarda mama akışı başlarının eğimli olmalarından dolayı kolay olsa da temizlik zordur. Üçgen biberonları ise ebeveynler, düştüğünde sabit kaldığı ve kolay bir şekilde kavranıldığı için tercih edilir.

Biberon Meme Ucu

Biberon seçerken dikkat etmeniz gereken diğer bir konuda meme ucudur. Lateks meme uçları daha esnek ve yumuşak olurlar. Fakat kullanış olarak uzun ömürlü değillerdir. Silikon meme ucu bu anlamda daha uzun ömürlüdür. Meme ucunun malzemesi kadar şekli, akışı ve boyutu da önemlidir.

Biberon uçlarının şekilleri bebeklerin damak şekillerine göre tasarlanır ve genellikle çan, kubbe şeklinde olur. Düz ağızlı meme uçları anne göğsüne benzer. Bu nedenle emzirme döneminden biberon dönemine geçişte tercih edilebilir.

Meme ucunun akışı yeni doğan bebekler için yavaş olmalıdır. Fakat bebeğiniz büyüdükçe akış hızının arttırılması gerekir. Genel olarak bebeğin yaşına göre meme büyüklüğü belirlenmiştir. Unutmamalısınız ki, her bebek farklıdır ve farklı büyüme özellikleri gösterir. Bunun için deneyerek bebeğiniz için ideal ucu bulacaksınızdır.