Yeni Bir Anneye Söylenmemesi Gereken 10 Şey

1- Yorgun görünüyorsun!

Bu çok kaba bir cümle olabilir. Yeni bir anne de yorgun göründüğünü biliyor. Fakat bu cümle yerine “Sana biraz zaman ayırıp, bebekle ilgilenebilirim ve sen de dinlenirsin” cümlesini kurmak annenin gururunu okşayacak ve sonsuz minnettarlık hissettirecektir.

2- Bebeğimi doğurduğum zaman…

Bir bebek dünyaya geldiğinde, istenmeyen bir çok tavsiye de ortaya çıkacaktır. Yeni bir anneye “ben bebeğimi doğurduğum zaman” kelimeleriyle başlayan cümleleri kurmaktan uzak durulmalıdır. Anne özellikle sormadıkça, iyiliği için bile tavsiye verilmemelidir.

3- Emziriyor musun?/ Neden emzirmiyorsun?

Eğer bir anne bebeğinin beslenme yolcuğu hakkında konuşmak istemiyorsa, bu sorular kırıcı ve sinir bozucu olabilir. Bu konuda annenin kendi kararı söz konusudur ve sağlık devrededir. Tartışmaya uygun değildir.

4- Endişeli ya da stresli görünüyorsun!

Muhtemelen, yeni bir anne endişeli, stresli hatta bitkindir. Endişelerini hafifletmek amacıyla, onun için bir şeyin yapılıp yapılamayacağının sorulması daha doğru olacaktır. Bazen tek ihtiyaç kucaklaşma bile olabilir.

5- Doğum kilosunu çoktan vermişsin. / Doğum kilolarını vermen zaman alır.

Önemli olan bir annenin doğum sonrası görüntüsü değildir ve bu görüntü kilolarıyla konuşulmamalıdır. Annenin vücudunun mucizevi bir süreç geçirdiği unutulmamalıdır.

6- Bebeğini fazla kucağına alıyorsun.

İnsanlar bir bebeğin sık sık tutarak veya kucağa alarak “şımaracağını” düşünüyor. Bu düşüncenin aksine, bebeklerin tutulması ve dokunulması gerekir.

7- Bir tane daha için hazır mısın?

Yeni bir bebek doğurmuş anneye, bir tane daha bebek istediğini sormak için biraz zaman geçmesi gerekmez mi?

8- Yeni bebeğin oldu ve şimdiden dışarı mı çıkıyorsun?

Birinin anne olması, sosyalleşmeyeceği anlamına gelmez. Anne olmadan önce kendi bir bireydi ve bireyselliğini yitirmedi.

9- Nerede kaldın?/ Geç kaldınız. / Toparlayamadın mı hala?

Bir bebeğin puseti ve eşyalarını toplamak o kadar kolay bir iş değildir. Anneye biraz daha anlayışlı davranmak gerekir.

10- Her ağladığında koşma, bebeğin alışır.

Aslında bebeklerin akciğerlerini temizlemek için rahimden çıktıklarında hemen ağlamaları iyi olsa da, yenidoğanların ağlamaya bırakılması iyi değildir. Bu çığlıklar bir yardım çağrısıdır. Beslenmeleri, değişmeleri veya sadece tutulmaları gerekir.