Kendine İyi Bak

Hamilelik ve lohusalık döneminde, cildinizde hormonal değişikliklerden kaynaklı bazı bozulmalar yaşamış olabilirsiniz. Bu değişiklikler sizi endişelendirmemelidir. Doğum sonrasında cilt yavaş yavaş toparlanmaya ve eski haline dönmeye başlar.

  • Bu süreçte cildinizdeki ölü derileri temizlemek için peeling ürünleri kullanabilirsiniz. Vücudunuz için kullandığınız peeling ürünleri geniş bir alana temas edeceği için, kana geçme ihtimalini asla atlamamalısınız. Bu ürünleri seçerken dikkatli olmalısınız.
  • Yeni doğum yapmış kadınlar için özel olarak geliştirilmiş bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Hem kuruluk hem lekeler için de iyi gelecektir.
  • Hem kendinizi şımartmak için hem de bu süreçte sizi daha güçlü tutmaları için ayaklarınıza bakım yapabilirsiniz.
  • Bebeğiniz uyuduğunda kendinize biraz zaman ayırabilir, ayaklarını uzatıp, yukarı kaldırabilirsiniz. Böylece dinlenmiş de olursunuz. Destekleyici ve pamuklu çoraplar tercih etmelisiniz ve naylon çoraplardan uzak durmalısınız.
  • Bu dönemde yeni doğum yapan kadınlar için özel olarak üretilmiş ürünleri tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Özellikle bebeğinizi emziriyorsanız, emzirmeye uygun, alkolsüz ve hatta parfüm içermeyen ürünler olmasını tercih etmelisiniz. Emzirme sürecinde kullanacağın ürünler için bir doktora danışmalısınız.
  • Ayak tırnaklarınızı düz değil, yuvarlak bir şekilde kesebilirsiniz. Ayaklarınıza ponza taşıyla masaj yaparak, ölü derilerin atılmasını ve ayaklarınızın rahatlayıp nefes almasını sağlayabilirsiniz. Ayaklarına masaj yaparken, ellerinizle dizinize doğru masaj hareketleri yapmanız, kan dolaşımının düzenlemesini sağlar.
  • Ayaklarınızı ıslak bırakmamaya, çok iyi kurulamaya ve nemli tutmaya önem vermelisiniz. Nemlendirme konusundaysa, geceleri parmak aralarına krem sürmemelisiniz çünkü mantar oluşumuna neden olabilir.