Yeni Ebeveynlere Tavsiyeler: 8 Mutluluk İpucu

Yeni bir ebeveyn olarak yolculuğunuzun tadını çıkarmanıza, büyümenize ve gerçekten zevk almanıza yardımcı olacak ipuçlarını sizin için derledik.

1- Kendinize güvenin.

İlk kez ebeveynlik deneyimi yaşayan kişiler, bazı zamanlarda yetersizlik ve başarısızlık gibi hislere kapılabilir. Unutmayın ki, uzun bir yolcuğun daha en başındasınız. Daha zorlayıcı dönemler (ergenlik gibi) yaşayacaksınız. Önemli olan tek şey, bebeğinize vereceğiniz koşulsuz sevgi ve güvendir. Kendinize güvenin.

2- Kendinize nazik olun.

Bebeğinize nasıl davranmanız gerektiğini düşündüğünüzde, bir bebek bakım uzmanı olamadığınız için kendinize kızıyor musunuz? Yapmayın! Zamanla her şey kolaylaşacaktır. Bir arkadaşınıza nasıl destek oluyorsanız, kendinize de olun. Kendinize nazik olun.

3- Mümkün oldukça çok uyuyun.

Ebeveynlik büyük bir sevinç balonuysa, yorgunluk onu patlatan iğnedir! Uykusuzluk başarısız bir ruh hali yaratabilir. Kendinizi yalnız, beceriksiz, sinirli hissettirir ve ciddi kazalara, hastalıklara neden olur.

4- Yeni bir ebeveyn olarak alınabilecek tüm yardımları kabul edin.

Yardım istemekten veya almaktan çekinmeyin. İhtiyacınız olabilir, bunu kabullenmelisiniz ve bunu hak ettiğinizi bilmelisiniz. Arkadaşlarınıza ve ailenize yaslanın, biraz rahatlayın.

5- İlk kez ebeveyn olduğunuzda espri anlayışınızı kaybetmeyin.

Unutmayın, mükemmellik yalnızca sözlükte bulunur. Bu yüzden, saygınlığı unutun, organizasyonu unutun, kendinize karşı nazik olun. Gülün! Kahkaha modunuzu yükseltir ve stresinizi düşürür.

6- Birbirinize iyi bakın ve eğlenceli şeyler yapın.

Bir aile üyesi ziyarete geldiğinde, akşam yemeği veya yürüyüş için dışarı çıkın. Birlikte yemek pişirmek, sarılarak oturmak gibi küçük aktiviteler size iyi gelecektir.

7- Zamanın hızlı geçtiğini kabullenin.

Bebeğinizi yakında tutun ve kalp atışlarını hissedin. Gülümsemesinde kendinizi bulun. İlk kez baba ya da anne dediğinde gerçekten hazır bulunun. Hayatta çok az, bu kadar değerli mutlu anlar vardır. Tadını çıkarın ve gelişin!

8- Harika bir iş yaptığınızı unutmayın!

Psikolog Tuğçe Özmen