Tüm Aile İçin 4 Öz Bakım Etkinliği

Öz bakım dendiğinde aklınıza banyo yapmak, köpükler ve kişisel temizliğe dair şeyler gelebilir. Tüm bunlar tek başına yapılan, paylaşımı olmayan aktivitelerdir. Ancak tüm aile, tek bir çatı altında birlikte nasıl gevşeyeceğinizi, nasıl zaman geçireceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bu öz bakım aktiviteleri, tek başına değil ailece yapılan aktivitelerdir. Hem aile bağlarını güçlendirir hem de toplu bir şekilde aynı hisler hissetmenize yol açar.

1- Ailece yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Evet, yetişkinler temiz havanın tadını çıkarır, ancak çocuklar sadece bundan hoşlanmazlar, çevrelerinde gördükleri her şeyin tadını çıkarırlar. Günlük bir yürüyüş ailenizin yenilenmiş ve restore edilmiş hissetmesi için gereken şey olabilir. Aslında, mahalle sokaklarınızın en boş olduğu zamanlarda dolaşmak için bir zaman seçmek eğlenceye katkıda olabilir. Yatmadan önce bir akşam yürüyüşü düşünün. Gündüz göremeyeceğiniz manzaraları (parıldayan yıldızlar ve pırıl pırıl ay gibi) yakalamak için bir fırsat olabilir. Tam tersi, bir sabah erken gelen kuşlarla, güneşin doğuşunu yakalamaya çalışabilir ve asla unutamayacağınız bir anı yaratabilirsiniz!

2- Sihirli nefes alıştırması yapabilirsiniz.

Nefes egzersizleri kişiyi daha dingin ve huzurlu hissettir. Aile içerisinde topluca yapılan bir nefes egzersizi sizi hem eğlendirecek hem de ev içerisinde huzur atmosferini yaratmaya yardımcı olacaktır. Bu egzersizi yaparken, motivasyonu arttırmak için egzersiz yapacağınız alanı özelleştirebilirsiniz.

3- Hikaye zamanı yaratabilirsiniz.

Okumak çocuğunuzun beynini besler. Yakın sarılmak ve kalplerinizi birleştirmek için tatlı bir fırsat verir. Günün sonunda, hikaye zamanı tüm ailenin yakın hissetmesine, yavaşlamasına ve yatma zamanına kolay girmesine yardımcı olabilir.

4- Günlük zirvelerinizi ve çukurlarınızı paylaşabilirsiniz.

Stresli zamanlarda ailenizin duygularını dürüstçe ifade edebileceği bir ortam yaratmak çok önemlidir ve anlaşıldığını hissetmek öz bakımın önemli bir yönüdür. “Gününüz nasıldı?” soru basit ama çok önemli bir sorudur. Herkesin gün içerisinde yaşadığı kötü ve iyi olaylar vardır. Buna bağlı yaşanılan hisler vardır. Bunların aile içerisinde konuşulması ve paylaşılması sizi yakınlaştıracak en önemli adım olacaktır.