Regl Dönemini Sakin Geçirmenin Yolları

Selam! Bu yazımızda regl dönemini daha sakin geçirebilmek için tavsiyeler vereceğiz. Biliyorsun ki regl döneminde tüm kadınlar daha hassas olmasının yanında daha gergin ve asabi olabiliyor. Ve bu hisler günlük hayatımızdaki ilişkilere de yansıyor. Peki bu dönemi daha sakin geçirebilmek için neler yapabilirsin? İşte senin için derlediğimiz bazı tavsiyeler.

-Bitki çayları: Bitki çaylarından özellikle de papatya, rezene ve yeşil çayın mucizevi rahatlatıcı bir etkisi olduğu bir gerçek. Regl döneminde de sıcacık bir kupa bitki çayı hem sakinleştirip hem de rahatlamanı sağlayacaktır.

-Kendine zaman ayır: Eğer bir planın yoksa ve regl olduğun için gerginsen artık bugün senin günün. Hemen güzel bir film seç (filmin duygusal olmamasını tavsiye ederim) ve yanına sevdiğin bir kahve ve atıştırmalıklar al sonrasında keyfine bak.

-Arkadaşlarınla vakit geçir: Kendini bu süreç boyunca eve kapatmak yerine arkadaşlarınla bir kafeye gidip keyifli bir sohbet etmek çok daha pozitif etki verecektir.

– Bakım rutinini aksatmadan devam ettir: Bu süreçte çoğumuz günlük olarak yaptığımız bakım rutinlerini erteliyoruz ama bu ruhsal olarak insanın kendisini daha kötü hissetmesine neden olabiliyor. Bu nedenle sana önerim, regl döneminde de her zaman yaptığın bakımlarını yapmaya devam et.

-Tatlılar veya çikolatalar ile kendini şımart: Bilindiği gibi kadınlar özellikle de regl döneminde çikolatalı tatlılara bayılır ve bu çok iyi hissettirir. Sen de kendini şımartıp çikolata veya tatlı yiyerek üzerindeki gerginliği atabilirsin.

– Sana ne iyi geliyorsa ona vakit ayır: Son olarak, insanı en iyi kendisi tanır bu yüzden sana genel olarak hayatında ne yapmak iyi geliyorsa buna vakit ayır. Mesela mutfakta vakit geçirmek iyi geliyorsa yeni tarifler deneyebilirsin.

Başka birkaç örnek olarak; kitap okumak, yürüyüş yapmak ya da meditasyon yapmak gibi hoşuna giden aktivitelere zaman ayırabilirsin. Unutma ki sen çok önemlisin ve sevdiğin şeyleri yapmak asla vakit kaybı değildir. Çünkü sen buna değersin.

Şevval Köseoğlu