Probiyotik Mi, Prebiyotik Mi?

Günlük hayatta bakterilerden uzak durmak için çok fazla önlem alıyorsun. Sık sık el yıkamak ve hijyen ürünleri ile ev temizliği yapmak bunların başında. Fakat bu kadar korktuğun bakteriler sağlığın için hayati öneme sahip.

Bulunduğun her ortamda hatta vücudunda milyonlarca bakteri yaşıyor. Hatta sağlıklı bir sindirim sistemi için bakterilere ihtiyacımız var. Probiyotik olarak isimlendirilen bu faydalı bakteriler sindirim sisteminin sağlıklı olarak çalışabilmesi için gerekli. Probiyotikler doğumdan itibaren başta sindirim sistemi olmak üzere ağız açıklığı, anüs ve üreme organlarında varlıklarını sürekli olarak sürdüren faydalı bakterilerdir. Gıdaların emiliminde faydalı olan probiyotikler aynı zamanda zararlı bakteri ve virüslerden de vücudu korur.
Probiyotiklerin hayatta kalması için en temel besinleri olan prebiyotiklere ihtiyacı vardır. Sindirilemeyen lifler yani prebiyotikler, bağırsakta yaşayan probiyotiklerin besin ve enerji kaynağıdır.

Sık sık karıştırılan probiyotik ve prebiyotik aslında birbiri ile çok bağlantılı kavramlar olup biri diğerinden bağımsız olarak düşünülemez. Sağlıklı bir yaşam için probiyotiklere ihtiyacımız var. Probiyobiyotiklerin de hayatta kalabilmesi için prebiyotiklere ihtiyaçları var. Bunun yanı sıra probiyotik ve prebiyotik dengesini korumak için sağlıklı beslenme alışkanlığı benimsemen gerekir. Antibiyotikler ve fazla işlenmiş gıdalar yine bu dengeyi bozan unsurlar arasındadır.

Behzat Usta